rp_architektura24.jpg

Planty w Krakowie

Budownictwo Comments Off 134

rp_architektura24.jpgUchwałą kongresu wiedeńskiego w 1815 roku powstała Rzeczpospolita Krakowska i posiadając ograniczone uprawnienia istniała do 1846 roku.

W okresie tym na uwagę zasługują działania mające na celu upiększenie Wolnego Miasta Krakowa. Wyburzono mury obronne, zagospodarowano teren wokół nich, podjęto decyzję o założeniu ogólnodostępnego ogrodu, zwanego Plantami. Zasadzono drzewa i krzewy, założono kwietniki, powstały place zabaw dla dzieci. Planty stały się miejscem spotkań towarzyskich oraz imprez o znaczeniu państwowym.

Ogrody krakowskie ucierpiały podczas II wojny światowej. Poddane rewitalizacji po wojnie, stanowią ważny element w krajobrazie miasta. Odrestaurowana mała architektura jest dodatkowym elementem ozdobnym. Obecnie Planty zajmują teren ok. 25 hektarów. W ich obrębie można podziwiać zarówno zabytki, jak i współczesne pomniki. Do najciekawszych należą między innymi:
- Barbakan – pozostałość dawnej fortyfikacji miejskiej,
- Kościół oo. Dominikanów,
- Pałac Biskupi,
- pomnik Mikołaja Kopernika,
- pomnik Floriana Straszewskiego.

Podobne wpisy o architekturze i nieruchomościach:

Author

Related Articles

Hurtownia szkła - Podłogi i meble drewniane na wymiar (Biuro nieruchomości w Wejherowie - Tematyczny portal o deweloperach i projektowaniu online!) http://palacgrobla.pl/ on-line!

Search

Back to Top