rp_nieruchomosci20.jpg

Gotyk w Polsce

Dom i Ogród Comments Off 119

rp_nieruchomosci20.jpgW okresie średniowiecza w Polsce w budownictwie najpierw dominował kamień, później cegła. Główną zasługę zastosowania tych materiałów przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu, który „zastał Polskę drewnianą, a pozostawił murowaną”. Zaczęto budować nowe zamki, otoczone murami obronnymi, rozwijało się budownictwo sakralne. Wraz z cystersami do Polski dotarł styl gotycki.

W tym okresie miasta rozwijają się dynamicznie. Zagospodarowywany teren, ograniczony murami, został podzielony na działki budowlane. Za wydzielone działki zaczęto pobierać podatek od nieruchomości oraz opłaty komunalne. Pobierano opłaty targowe i celne. W centrum miasta usytuowany był rynek, na którym wznoszono ratusz, pełniący zarówno rolę reprezentacyjną, jak i obronną, budynki wagi miejskiej oraz sukiennice, kramy kupieckie i pręgierze.

Architektura gotycka w Polsce dzieli się na:
- nadwiślańską.
- śląską,
- pomorską.
Przykładem gotyku śląskiego są między innymi: Katedra Św. Stanisława w Świdnicy i kościół św. Marcina w Jaworze.

Podobne wpisy o architekturze i nieruchomościach:

Author

Related Articles

Hurtownia szkła - Podłogi i meble drewniane na wymiar (Biuro nieruchomości w Wejherowie - Tematyczny portal o deweloperach i projektowaniu online!) http://palacgrobla.pl/ on-line!

Search

Back to Top